16 Nisan 2011 Cumartesi

Bebek şekerleri ve kapı süsü

Doğum hazırlıkları arasında bebek şekerleri de vardı ama bir türlü buraya yazmak kısmet olmadı. Doğuma 3 hafta kala doğum iznine ayrıldığımda bebek şekeri ve kapı süsü arayışına girmiştim. Birçok yere baktım ya fiyatları pahalıydı ya da istediğim gibi değildi. Kızılayda bilinen mağazaları gezdim (moda düğme, erdoğan düğme, şık düğme gibi) ama beğenemedim bir türlü, sonra Ulustaki Suluhan'a gitmeye karar verdim. Orada yukarıdaki resimde görünen kapı süsünü, sepeti ve yine bebek arabası formundaki şekerleri aldım. Aslında içine önceleri şeker koymayı düşündüm ama daha sonra fikrim değişti, keseler alıp lavanta doldurdum mis gibi lavanta koksun istedim. Hem de daha kalıcı olur diye düşündüm. Keselerin üstüne de etiket yapıp zımbaladım ama resimde gözükmüyor. Fiyatları da kızılaydaki yerlerden çok daha uyguna geldi. Henüz doğum yapmış olanlara fikir olur belki.

7 Nisan 2011 Perşembe

Minik prensesimiz ailemize katıldı

Biliyorum uzun zamandır bişeyler yazamadım bloguma. Hamileliğin son dönemleri biraz zorladı beni, ağrılar sancılar yaşadım, erken doğum yapacağım diye korktum ama neyseki minik meleğim kararlaştırılan günde katıldı aramıza.

Doktorumla doğum konusunu konuşup sezaryenle doğuma karar verdik ve bana sezaryen randevusu verdi. 17 Mart 2011 minik kızımın aramıza katılma günü. Ben de 23 Mart doğumluyum :) burçlarımız aynı olmadı ama aramızda 6 gün var. Beraber kutlayabiliriz artık doğum günlerimizi.

17 Mart sabahı erkenden hastaneye gittik ve 8'de ameliyathanede giyinmiş ve masaya oturmuştum bile, spinal anestezi yapıldı ve sezeryanım kısa bir süre içinde başladı ve bir kaç dakika içinde minik meleğim doğmuştu bile, çok heyecanlı, mutlu, şaşkın ve tarif edilemez duygular içindeydim. Sezeryandan sonra hemen odama aldılar ama bebeğimde solunum problemi olduğu için ancak akşama doğru yanıma gelebildi. o kadar küçük o kadar çaresiz ve masum görünüyordu ki ona her baktığımda gözlerim doluyordu. İki gün boyunca sürekli kan alıp bebeğimin takibini yaptılar üresi yüksek çıktı ilaç başlandı ve en kötüsü sütüm gelmedi ve bebeğim açlıktan sürekli ağlıyordu. ikinci gün tartıldığında 250 gr verince bebeğim (2,5 kg düştü) mama vermeye başladık ama ben sürekli emzirmeyide deniyordum. Mamaya alışmasın anne sütü emsin diye, ama sütümün hemen gelmeyişi ve mamanın tadının güzel oluşu sanırım bebeğimin mamaya alışmasına sebep oldu. 10 gün boyunca mama verdik kilo artışı olsun diye. 10 günün sonunda dayanamadım ve mamayı kestim sadece anne sütü vermeye çalıştım tabi bu arada sütümde gelmişti ve ben pompayla sağıp veriyordum kızıma. Neyse ki kızım mama vermeyince açlıktan mecburen emmeye başladı ve o an yaşadığım mutluluğu anlatamam. Şu an kızım 21 günlük ve sadece anne sütüyle besliyorum, kilo artışı da başladı yaklaşık 250 gr aldı ve biz çok mutluyuz.
Annelik çok güzel bir duyguymuş gerçekten şimdi anladım, annem derdi zaten "anne olunca anlarsın" diye evet doğruymuş, Allah isteyen herkese bu duyguyu yaşatsın, nazarlardan korusun miniklerimizi...